Influencer Marketing Nedir?

influencer marketing

Influencer Marketing yani etkileyici pazarlama; son yıllarda gelişen yeni bir pazarlama türü olarak karşımıza çıkar. Genel olarak; İnstagram, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında, sadık takipçiye sahip olan ve herhangi bir konu hakkında bilgiler veren Influencer; markanın ürün tanıtımlarını yaparak ve bu hususta deneyimlerini kamuoyuyla paylaşması içerik pazarlaması çalışması olarak tanımlanır.

Influencerler; blogger, Youtuber, fenomen veya Youtube vlogger gibi tanımlarla ifade edilirler. Influencerler hedef kitleye, işlediği konuya, takipçi sayısına ve çeşitli özelliklere göre 2 gruba ayrılır.

-Micro Influencer: Çok az takipçiye sahip olan, daha çok etkileşim sağlayan, düşük bütçelerle çalışan ve etkili yönetimi sebebiyle tercih ediliyor. Düşük bütçeli kampanyalar için genellikle tercih ediliyor. Ortalama olarak 10.000 ile 50.000 arasında takipçiye sahiptirler.

-Macro Influencer: 500.000 ile 1 milyon arasında takipçi sayıları değişir. Genel olarak; ünlü markalar tarafından büyük ve global projeler için tercih edilir. İçerikleri yüksek kalitelidir…

Özellikle, son dönemlerde son medyanın hızlı bir şekilde hayatımızı etkilemesi sebebiyle sosyal medya platformlarında geniş kitlelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ve tabi ki doğal olarak da sosyal medya fenomenlerine olan ilgide hızlı bir şekilde arttı.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Makyaj malzemeleriyle ilgili içerik paylaşan bir bloğu takip ettiğinizi varsayalım. Bu blogda güncel makyaj malzemeleriyle ilgili bilgilerin ve tavsiyelerin yer aldığı içerikler paylaşılıyor. Makyaj malzemesi satan firmada, yeni çıkan ürünlerin nasıl kullanılacağına dair bilgileri, özellikleri ve deneyimlerin paylaşılacağı içeriğin blog sayfasında yer alması olayı Influencer Marketing olarak nitelendirilir.

İnfluencer’in çok ilgi görmesi; birçok işletme sahibini ve pazarlamacıyı etkileyicilerle ortak nokta buluşturarak iş birliği yapmaya teşvik ediyor. Influencer pazarlamada başarının sırrı; hedefin net bir şekilde ifade edilmesidir. Hedef belirlendikten sonra Influencer seçimi ve pazarlama stratejisi belirlenir.

Influencer Pazarlama Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar:

 Influencer Marketing, kampanyasının başarılı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz:

  • Tanıtımı yapılacak hesaplar,
  • Reklam içeriği,
  • Reklam verilen sosyal medya platformu,

Öncelikle reklamı yapacak kişinin takipçi listesine aldanmayınız. Çünkü ucuza takipçi almak çok kolay. Bundan dolayı fenomenlerin İnstagram hesaplarında ki; kişiler, beğeniler ve yorumlar mutlaka organik olmalıdır. Çünkü sahte profillerden oluşan takipçiler, sizin emeğiniz boşa çıkarır ve maddi olarak kayıplara neden olur. Ayrıca reklam içeriği de çok önemlidir. Daha az reklam kokması ve tavsiyeler üzerinden sinopsis (bir konunun tümüne kısa bakışı ifade eder) hazırlanması gerekir. Burada ki amaç tüketiciye güven vermektir.